Viyana Gezi Rehberi: Görülmesi Gerekenler, Ne Yenir, Gece Hayatı

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın en eski kentlerinden biri. İmparatorlukların başkenti olmuş, dünya tarihini baştan aşağı değiştirmiş bir kent olan Viyana, tarihi, mimarisi ve sanata kattığı değerlerle bambaşka bir şehir.

Viyana, yaklaşık 1.900.000 nüfusa sahip. Avrupa’nın en kalabalık yedinci kenti olan bu şehir milattan önce 500 yılına dayanan köklü bir tarihi taşıyor. Keltlere dayanan bir geçmişi olan Viyana, tarihin getirdiği görkemi bugüne kadar beraberinde getirmeyi başarmış.

İçindekiler

Viyana’ya Neden Gitmelisiniz?

Viyana’ya gitmek için oldukça çok nedeniniz var. Başta tarihi ve ürettiği sanat değerleri olmak üzere, Avrupa mutfağını da yeniden keşfetmenizi sağlayacak olan bu şehirde ne ararsanız onu bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Imperial Mimari

Viyana’nın mimarisi tüm dünya tarafından hayranlıkla izleniyor. Habsburg monarşisi döneminde özel olarak inşa edilen bu şehir, Altı yüzyıldan daha uzun süre Habsburg’un yönetiminde kaldı.

Mimariye verdiği önemle tanınan bu hanedanlık, birbirinden özel kiliseler ve saraylar inşa ettirerek Viyana’nın günümüzdeki silüetini oluşturdu. Viyana, özellikle barok mimari açısından benzersiz bir kent.

Muhteşem Eserlerle Dolu Müzeler

Habsburg’un bir diğer özelliği de sanata oldukça fazla önem vermesiydi. Viyana, Avusturya İmparatorluğu’nun tüm görkemi ile elde ettiği birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

19. yüzyıldan itibaren özel olarak kurulmuş pek çok müzeye ev sahipliği yapan Viyana, Meteoritlerden fosillere, tarih öncesi eşyalara kadar uzanan eserleri görebileceğiniz bir kent. Sadece bununla kalmayıp, rönesans döneminin en önemli isimleri tarafından üretilen tüm sanat eserleri Viyana’da ziyaretiniz için sizi bekliyor.

Ruhunuza Dokunan Müzik Anlayışı

Wolfgang Amadeus Mozart, Josef Haydn, Beethoven, Franz Schubert, Johann Strauss ve daha pek çok ünlü bestecinin evi olan Viyana, bir diğer adıyla Müzik Şehri olarak biliniyor. Birbirinden özel akustiğe sahip binalarda, birbirinden özel sanatçıların performanslarını dinleyebileceğiniz bu kent, sanat tutkunları için adeta bir cennet.

Dünyanın en ünlü filarmoni orkestrasına sahip olan Viyana, sizi görsel olarak tatmin edeceği kadar, kulaklarınızın pasını silme potansiyeline de sahip.

Yenilikçi Yeme – İçme Anlayışı

Viyanalıların karakteristik özelliklerinden olan yenilik, mutfaklarında da kendini gösteriyor. Viyana’da gelenekselleşmiş olan çok sayıda farklı tat ziyaretçilere benzersiz bir gastronomik şölen yaşatıyor.

Viyana’nın meşhur Schnitzel’i, Tafelspitz’i ve daha pek çok farklı menüsü, Viyana geziniz sırasında sizi çok ama çok mutlu edecek.

Viyana Kaç Günde Gezilir?

Viyana’da yapacağınız gezi için en az 4 gün ayırmanız tavsiye ediliyor. Birbirinden farklı yapıları ve müzeleri  K

Viyana Gezi Rehberi 2
Viyana – Votive Kilisesi

bulunan bu şehirde daha kısa sürede dolaşmanız mümkün olsa da, tam anlamıyla Viyana’nın tadını çıkarmak istiyorsanız gezinizi kısa tutmamalısınız.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Viyana’ya, mevsim açısından Temmuz ve Ağustos aylarında gidilmesi en doğru tercih olacaktır. Fakat, Sommerpause adı verilen yaz tatili nedeniyle pek çok restoran, bar ve küçük işletmenin kapalı olacağını göz önünde bulundurursanız programınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Tatiller ve diğer özel günler hesaba katıldığında, Viyana’ya gitmek için en ideal aylar Eylül – Ekim ayları olarak öne çıkmakta.

Viyana’da Kasım ayı genellikle yağışlı geçer, Aralık – Mart arasındaysa kar görülür.

Viyana Geziniz İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?

Viyana’da istediğiniz her bütçeye uygun bir gezi programı hazırlamanız mümkün. Aşağıda yer alan bilgiler, bütçenize uygun bir gezi programlamanız için işinize yarayabilir.

Düşük Bütçe – 100 Euro Altı

 • Hostelde yatak: 25-30 Euro
 • Ucuz otelde, çift kişilik oda (kişi başı): 40-65 Euro
 • Günlük yemek masrafı (kendiniz hazırlamanız veya ucuz lokantaları tercih etmeniz durumunda): 6-12 Euro
 • Ücretsiz etkinlikler ve ucuz müzeler: 7 Euro
 • Happy hour saatlerinde bira/şarap: 2-4 Euro Kokteyller: 4.5 – 6.5 Euro

Ortalama Bütçe – 100-180 Euro

 • Otelde, çift kişilik oda (kişi başı): 65-105 Euro
 • Bir kadeh şarap ile iki servisli ortalama bir yemek: 25 – 35 Euro
 • Yüksek fiyatlı müzeler: 13 Euro

Yüksek Bütçe – 180 Euro Üstü

 • Lüks otelde, çift kişilik oda (kişi başı): 105 Euro’dan başlamakta
 • Çok servisli yemek ve şarap: 70 Euro’dan başlamakta
 • Opera ve tiyatro: 40 Euro’dan başlamakta

Viyana’da Para İle İlgili Konular

Viyana’da maddi açıdan herhangi bir sıkıntı oluşturacak, dikkat etmeniz gereken özel bir şey bulunmuyor. Şehir gayet güvenli ve çok sayıda ATM’ye sahip.

ATMler

Viyana’da, Türkiye’de kullandığınız Mastercard ve Visa logolu kartlarınızı kullanabilirsiniz. Şehir çapında pek çok ATM mevcut. Viyana’da ATM yerine Bankomat terimi kullanılmakta. Merkezi konumlarda, ana tren istasyonlarında ve havaalanlarında kolayca ATM bulabilirsiniz.

Döviz Büroları

Viyana’da Türk Lirasını Euro’ya çevirmek istiyorsanız en iyi seçenek bankalar olacaktır. Döviz büroları ile aralarında

Viyana Gezi Rehberi 3
Viyana’dan Bir Sokak

çok ufak kur farkları olan bankalar, hem güvenli hem de daha rahat işlem yapmanızı sağlamakta. Viyana’da döviz alırken genellikle %3 komisyon uygulanıyor, aynı zamanda belli bir rakamın altında Euro alamıyorsunuz. Bu nedenle paranızı tek seferde Euro’ya çevirmenizde fayda var.

Innere Stadt bölgesinde çok sayıda döviz bürosu mevcut. Bu bölgedeki büroların komisyonları bankalara yakın olsa da bazı durumlarda istisnalar olabiliyor, mutlaka dikkatli olmalısınız.

Kredi Kartı – Banka Kartı

Kredi kartı Viyana’da pek yaygın kullanılan bir araç değil. Çoğu işletme kredi kartı ile ödeme yapmanızı kabul etmiyor. Butikler, büyük mağazalar ve oteller kredi kartı kabul etse de, küçük işletmelerde nakit kullanmanız gerekebilir. Viyana’da tren biletleri, istasyonlardan kredi kartıyla satın alınabiliyor.

Bahşiş

Restoran ve kafelerde genellikle bahşiş beklenmekte. Ortalama olarak, hesabın %5 – 10’unu bahşiş olarak bırakmanız yeterli olacaktır. Taksilerde de ortalama olarak %10 bahşiş ideal. Otelinizde size yardımcı olan bellboya birkaç Euro bahşiş vermeniz tavsiye edilmekte.

Pazarlık

Avusturya kültüründe pazarlık pek fazla rastlanan bir şey değil. Bu nedenle çoğu yerde pazarlık yapmanıza gerek yok. Ancak, ikinci el ürün satan dükkanlar bir istisna oluşturuyor. Eğer ikinci el bir ürün satın almak istiyorsanız pazarlık yapmanız önerilmekte.

Bisiklet, araç ve benzeri kiralama işlemlerinde genellikle uzun süreli kiralamalarda indirim yapılmakta. Bu konuda pazarlık edebilirsiniz.

Viyana’da Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Viyana, genel olarak pahalı bir şehir olarak bilinse de, şehirde yapabileceğiniz pek çok ücretsiz aktivite bulunuyor. Çok para harcamak istemiyorsanız, bu aktiviteleri programınıza dahil edebilirsiniz.

Ücretsiz Müze ve Sergiler

Viyana’da bazı müzeler 19 yaş altına ücretsiz. Buna ek olarak, City of Vienna yönetiminde olan müzelerin tamamı, her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olarak halka açılıyor. Eğer modern sanata ilginiz varsa, Innere Stadt bölgesinde bulunan özel sergilerin pek çoğu ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bunların dışında aşağıdaki sergi ve müzelere ücretsiz olarak gidebilirsiniz.

Dorotheum

Avusturya’nın en büyük müzayede evi olan Dorotheum, müzayedeyle ilgilenmeyen sıradan ziyaretçiler için adeta bir

Viyana Gezi Rehberi 4
Dorotheum – Viyana

müze niteliğinde. Antik oyuncaklardan eski eşyalara kadar pek çok ürünün sergilendiği Dorotheum’a giriş ücretsiz. Dilerseniz müzayedelere de ücretsiz olarak katılma imkanınız bulunuyor.

Dorotheum'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Archiv des Österreichischen Widerstand

Viyana’nın eski belediye binasında bulunan bu müzede Nazi döneminden kalma evraklar ve diğer belgeler sergileniyor. Dönemde yaşananları daha yakından görebilmeniz için pek çok belgeyi incelemenize izin veren müzeye giriş tamamen ücretsiz. Aynı zamanda fotoğraf çektirebileceğiniz bir hatıra duvarı ve not bırakabileceğiniz hatıra defteri mevcut.

Archiv des Österreichischen Widerstand'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Neidhart-Fresken

Tuchlauben bölgesinde bulunan bu anıt ev, Viyana’nın en eski yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 1407 yılından beri hala aktif olarak kullanılan binada, Orta Çağ’a ait pek çok detaya şahit olmanız mümkün. Bina, 1979 yılında tekrar restore edildiği için, içerisinde yer alan tüm işlemeler ve detaylar fazlasıyla iyi korunmuş. Giriş yine ücretsiz.

Neidhart-Fresken'nın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Belvedere Bahçeleri

Üç katmanlı olacak şekilde inşa edilen Belvedere Bahçeleri, Viyana’nın en güzel fotoğraf çekilebilen yerlerinden biri.

Viyana Gezi Rehberi 5
Belvedere Bahçeleri – Viyana

Greko-Roman heykellerin de yer aldığı bu bahçede oldukça farklı bir atmosfer mevcut. Yaz aylarında akşam geç saatlere kadar açık olan bahçeler, kış aylarında daha erken kapanıyor. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burayı da programınıza dahil etmenizde fayda var.

Belvedere Bahçeleri'nin Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Schloss Schönbrunn Bahçeleri

1779 yılında inşa edilen bu muhteşem bahçede birbirinden renkli ve farklı çiçeklere rastlamanız mümkün. Yaz aylarında bambaşka renklere bürünen bahçe, kış aylarında da aynı şekilde çok farklı bitkilere ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her dönemde bir şeyler eklenerek geliştirilen bu bahçeye giderken mutlaka fotoğraf makinanızı yanınızda götürün.

Schloss Schönbrunn Bahçeleri'nin Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Museum für Angewandte Kunst

Günlük hayatta kullandığımız nesnelerin sanat eseri haline getirilerek sergilendiği bu muhteşem müzede, neredeyse her türden sanat akımına ait bir sergi bulmak mümkün. Sürekli olarak aktif olan Rönesans, Barok, Oryental, Historist, İmperyal, Art Deko sergilerine ek olarak Wiener Werkstatte tarafından üretilen pek çok metal sanat eserini de görmeniz mümkün.

Zaman zaman modern sanat akımlarının da sergilendiği, pek çok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan bu müzeye giriş ve içerisinde yer alan tüm sergiler tamamen ücretsiz.

İMuseum für Angewandte Kunst'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Hundertwasserhaus

Viyana’nın en ilginç yapılarından biri olan Hundertwasserhaus, mimar Friedensreicy Hundertwasser tarafından

Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus – Viyana

dizayn edilmiş. Hala aktif olarak insanların yaşadığı bu bina muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Binanın dış cephesi fazlasıyla etkileyici. İçerisi halka kapalı olup, insanların evlerinden oluşsa da, yolunuzun üstündeyse bu binayı da görmeden geçmemenizde fayda var. (Binanın bazı odaları konaklama amaçlı, ev sahipleri tarafından kiraya verilmekte)

Hundertwasserhaus'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Ücretsiz Turlar, Kamu Binaları ve Kiliseler

Viyana’da yer alan pek çok kiliseyi ücretsiz olarak gezmek mümkün. Yine aynı şekilde, girişi serbest olan kamu binalarında da herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Fakat bu binalardan bazılarında ücretsiz olarak tur rehberi hizmeti sunulmakta.

Rathaus – Viyana Belediye Binası

19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Rathaus, neo-gotik mimaride inşa edilmiş ve günümüzde aktif olarak kullanılan bir bina. 1883 yılında inşası tamamlanan bina içerisinde bir saatlik rehberli turlar ücretsiz. Turlar Almanca dilinde gerçekleştiriliyor olsa da, diğer dillerde sesli rehberlerden yine herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Rathaus'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Mezarlıklar

Viyana’dan geçmiş çok sayıda ünlü ismin mezarları da şehrin ilginç turistik noktalarından bazıları. Pek popüler olmasalar da, ziyaret etmek isterseniz görmeniz gerekenler şu şekilde;

 • Zentralfiriedhof: Beethoven, Brahms, Strauss ve Schubert bu mezarlıkta gömülü.
  Hietzinger Friedhof
  Hietzinger Friedhof Mezarlığı – Viyana
 • Hietzinger Friedhof: Gustav Klimt, Otto Wanger gibi önemli Viyanalılar bu mezarlıkta gömülü.

Viyana’da Görülmesi Gereken Yerler

Viyana’da görülmesi gereken çok sayıda yer mevcut. Bunların tamamında eşsiz bir görsel şölene şahit olacağınız için, mutlaka yanınızda fotoğraf makinası bulundurmanız tavsiye ediliyor. Viyana’ya yapacağınız gezinin tadını tam anlamıyla çıkarmak için bu destinasyonları mutlaka görmeniz gerekli.

İspanyol Binicilik Okulu

Viyana’nın imparatorluk kenti olduğu dönemlerde kurulan ve tüm dünyaca tanınan İspanyol Binicilik Okulu, kentin en ikonik noktalarından biri. Eskiden imparatorluğun atlarının yetiştirildiği bu okul, günümüzde de aynı işlevini sürdürüyor.

Burada bulunan eğitimli atlar pek çok gösteride kullanılmakta. Senfoni orkestrası eşliğinde dans gösterilerine şahit olacağınız bu atlar, Viyana seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Oldukça geniş bir alana kurulu olan İspanyol Binicilik Okulu için en az 1 saat ayırmanız önerilmekte.

İspanyol Binicilik Okulu'nun Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Leopold Müzesi

Etrafında gezebileceğiniz pek çok farklı müze bulunan Leopold Müzesi, Viyana’da en çok ziyaret edilen müze konumunda. 19. yüzyılda kurulan bu müze, özellikle kurulduğu dönemin eserlerini bünyesinde barındırıyor. Avusturya’nın modern sanat eserlerinin de sergilendiği bu müzede zaman zaman sanat müzayedeleri de yapılmakta.

Leopold Müzesi’nin en üst katında yer alan kafeyi de ziyaret edebileceğinizi aklınızda bulundurun. Müzenin kafesinde fiyatlar oldukça uygun ve çok lezzetli kekler mevcut.

 

Leopold Müzesi'nin Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Staatsoper

Neo-rönesans mimaride inşa edilmiş olan bu binada birden fazla konser salonu yer almakta. Viyana’da yapacağınız

Staatsoper
Staatsoper – Viyana

gezi sırasında mutlaka uğramanız gereken bu binada eğer mümkünse konsere katılmanız tavsiye edilmekte. Binanın akustiği, dünya çapında üniversite araştırmalarına konu olacak kadar iyi.

Staatsoper’da rehberli turlar bulunduğu gibi, dilerseniz kendi başınıza da dolaşabilirsiniz.

Staatsoper'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Stephansdom – Aziz Stephan Katedrali

Viyana’daki gotik mimari örneklerinin en başında gelen Stephansdom, Viyana’nın en değerli yapısı olarak kabul edilmekte. 12. yüzyıla kadar giden bir geçmişse sahip olan bu kilise, şehrin en popüler turistik destinasyonlarından birisi.

Her noktası ayrı ve özel bir detay içeren bu bina, özellikle sanat ve tarih tutkunları için oldukça ilgi çekici. Binanın dış cephesinden, içinde yer alan ayrıntılara kadar her noktası başka bir dönemi yansıtıyor. Viyana’ya yapacağınız gezi sırasında buraya mutlaka uğramanız gerekli.

Stephansdom'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Kaiserliche Schatzkammer – Viyana İmparatorluk Hazinesi

Belki de Viyana’nın tarihini en iyi görebileceğiniz yer olan Viyana İmparatorluk Hazinesi, şehre gelen herkes tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. İçerisinde en ilginç hazineleri, döneminde kullanılan güç unsurlarını ve çok daha fazlasını barındıran bu müze, Viyana’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında

Kaiserliche Schatzkammer
Kaiserliche Schatzkammer – Viyana

geliyor.

Müzede Avusturya İmparatorluğu’ndan kalma binlerce eser bulunuyor. Türkiye’den getirilen elmas işlemeli hançerler, 2680 karat Kolombiya zümrütü ve buna benzer pek çok değerli eseri müzede görebilirsiniz.

Kaiserliche Schatzkammer'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Kenti bugünkü görkemli haline getiren hanedanlardan olan Hofburg’un 1273 – 1918 yılları arasında saray olarak kullandığı bu muhteşem bina, günümüzde müze olarak kullanılmakta. Avusturya’nın zengin tarihi ve kültürel mirasını en iyi ifade eden yerlerden biri olan bu bina, 13. yüzyıldan kalma, dev bir kapıya sahip.

Hofburg İmparatorluk Sarayı, inşa edildiği ilk günden beri hiç hasar almadan ayakta kalması nedeniyle, dönemin tarihini çok daha net yansıtmakta. Viyana geziniz sırasında buraya mutlaka uğramanız tavsiye ediliyor.

Hofburg İmparatorluk Sarayı'nın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Viyana’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Viyana mutfağı oldukça zengin. Köklü kültürü sayesinde, şehre ait tüm tarihi hissetmenize izin verecek olan bu mutfak, seyyar yemek arabalarından lüks restoranlara kadar, binlerce farklı alternatif menüye sahip. Sadece yemekleri ile değil, şaraplarıyla da meşhur olan Viyana’da neyi, nerede yemeniz gerektiğini aşağıdaki başlıklarda okuyabilirsiniz.

Viyana Mutfağı

Viyana mutfağı, oldukça farklı alternatiflere sahip. Özellikle Viyana halkının dışarıda yemek yemekten çok hoşlanması, mutfağın sürekli gelişmesine ve böylece alternatif restoranların sayısının artmasına neden oluyor.

Viyana’da kahvaltı alışkanlığı çok köklü olmasa da, değişen kültür sayesinde birbirinden lezzetli kahvaltı menülerine rastlayabilirsiniz. Şehirde yer alan retro tarzda pek çok kafe öğleden sonraya kadar kahvaltı hizmeti vermekte.

Geziniz sırasında mutlaka denemeniz gereken bazı yemekler bulunuyor. Şehrin binlerce yıllık tarihini çok net şekilde görebileceğiniz Beisln, Wiener Schnitzel, Tafelspitz ve Gulasch yemeklerini not etmeli ve mutlaka tatmalısınız.

Viyana’da Sokak Yemekleri

Viyana, köklü ve geleneksel mutfağı kadar sokak yemekleriyle de ünlenmiş bir şehir. Özellikle karnaval ve benzeri etkinliklerin olduğu dönemlerde ortaya çıkan pek çok seyyar satıcı, birbirinden lezzetli ve uygun fiyatlı yemekler sunmakta.

Sokak lezzetlerini tatmak istiyorsanız, ilk denemeniz gereken Wurst olacak. Klasik Viyana sosisi olan Wurst

Viyana Gezi Rehberi 6
Viyana mutfak açısından zengin bir şehir

gerçekten lezzetli ve özel bir yemek. Klasik sosisli sandviç tarzında servis edilen sosis, genelde tatlı veya acı hardal ile tüketiliyor. Würstelstande adı verilen seyyar sosis arabalarında servis edilen bu sokak yemeğinin peynirli, baharatlı, buharda pişirilen türde olanı ve daha pek çok farklı alternatifini bulmak mümkün.

Viyana’ya Özel Yiyecekler

Viyana, tarihinin getirdiği zenginliği mutfağına da yansıtan bir şehir. Şehre ait pek çok özel yemek mevcut. Eğer damak tadınıza düşkünseniz ve Viyana gezinizden tam anlamıyla verim almak istiyorsanız bu yiyecekleri mutlaka denemeniz tavsiye ediliyor.

 • Schnitzel: Viyana denildiğinde ilk akla gelen bu yemek tavuk, kırmızı et veya domuz etiyle hazırlanabiliyor. Viyana’da neredeyse her restoranın menüsünde bulabilirsiniz.
 • Goulash: Klasik bir Avusturya et yemeği olan Goulash yine neredeyse her yerde mevcut.
 • Tafelspitz: Haşlanmış biftek ve sebzelerle servis edilen bu yemek, Viyana’da klasikler arasında gösteriliyor.
 • Beuschel: Sakatat sevenlerin özellikle denemesi gereken bu yemek, ciğer ve kalbin kremalı bir sos ile servis edilmesiyle hazırlanıyor.
 • Backhendl: Kızarmış ve dilimlenmiş bir tavuk yemeği olan Backhendl, Viyana’ya özel yemeklerden biri.
 • Zwiebelrostbraten: Orta pişmiş bifteğin dilimlenerek gravy sosu ve kızarmış soğan ile servis edildiği bir et yemeği.
 • Schinkenfleckerln: Fırında pişirilen salam ile yapılan bu yemek, Viyana’nın yerel halkı tarafından fazlasıyla seviliyor.
 • Bauernschmaus: Soğuk et ürünlerinden hazırlanan bu tabak, özellikle barlarda sıklıkla tüketilmekte.

Viyana’nın En İyi Restoranları

Viyana’da tüm dünya mutfaklarından restoran bulmak mümkün. Bu restoranlar arasında en çok tercih edilenler ve dünya çapında tanınanları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Mamamon (Tayland Mutfağı)

Piano adında bir kişi tarafından işletilen Mamamon, ismini işletmecisinin annesi Mon’dan almakta. Viyana’nın ilk uzak doğu restoranlarından biri olan Mamamon, Tayland mutfağının tüm detaylarını menüsüne eklemiş. Tayland sokak yemeklerine kadar bulabileceğiniz zengin bir menüye sahip olan bu restoran, özellikle akşam saatlerinde fazlasıyla kalabalık oluyor.

Mamamon’un en meşhur yemeği tod mun. Bir tür balık keki olan tod mun, 6 Euro fiyatla servis ediliyor. Bunun dışında farklı yemekleri de bulabileceğiniz restoranda ana yemek fiyatları ortalama 7 – 9.5 Euro arasında değişmekte.

Mamamon'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Lingenhel (Modern Avrupa Mutfağı)

Viyana’nın en sevilen restoranlarından olan Lingenhel, modern Avrupa mutfağına yepyeni bir soluk getiren restoranlardan biri. 200 yıllık bir bina içerisinde hizmet veren bu restoran, kendine ait çiftliğinde ürettiği peynirler

Lingenhel
Lingenhel’in menüsünden bir yemek

ve sebzeler ile yemeklerini hazırlıyor.

Lingenhel, muhteşem bir menüye sahip olduğu gibi, aynı zamanda workshoplar da düzenlemekte. Restoranda ana yemek fiyatları ortalama olarak 19 – 24 Euro arasında. Eğer peynir satın almak istiyorsanız, restoranda bir de mağaza mevcut.

Lingenhel'in Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Steirereck im Stadpark (Gastronomik Mutfak)

İki Michelin yıldızlı Heinz Reitbauer tarafından işletilen bu muhteşem restoran, Avrupa’nın en iyi restoranları arasında gösteriliyor. 20. yüzyıldan kalma eski bir ahırın modernize edilmesi ile inşa edilmiş olan restoran binası, oldukça egzotik bir atmosfere sahip.

Menüsü mevsime göre değişkenlik gösteren bu restoranda her mevsim çok özel lezzetler bulabileceğinize emin

Steirereck
Steirereck’in Spesiyallerinden

olabilirsiniz. Yabani lahana, chia, okaliptüs gibi farklı bitkilerin kullanıldığı yemekler hazırlayan şef, misafirlerine inanılmaz bir gastronomik deneyim yaşatıyor.

Bu restoranın peynirleri de fazlasıyla iyi. Restoran her zaman kalabalık olduğu için rezervasyon olmadan müşteri kabul etmiyor. Ana yemekler 48-52 Euro arasında değişse de, ortalama bir akşam yemeği için 142-152 Euro arasında bir bütçe ayırmanız gerekli.

Steirereck im Stadpark'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Blue Mustard (Uluslararası Mutfak)

Modern bir iç dekorasyona sahip olan bu restoran, Viyana’nın yeni açılan restoranları arasında olsa da çok hızlı bir yükseliş gösteriyor. Özellikle yerel halk tarafından fazlasıyla sevilen Blue Mustard, güzel ve çeşitli bir menüye sahip.

Restoranda belli saatlerde sokak yemeklerini hazırlanıyor. Bu saatlerde dilerseniz restoranın normal menüsünden yararlanabilir, dilerseniz restoran dışında gelen yemek arabasından sokak yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Restoranda ana yemekler ortalama 15-25 Euro arasında. Her şeyiyle bir akşam yemeği 59-63 Euro arasında tutuyor. Sokak yemeklerini denemek isterseniz 4.5-8.5 Euro arasında ücret ödemeniz gerekli.

Blue Mustard'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Plachutta (Avusturya Mutfağı)

Avusturya’nın tüm geleneksel yemeklerini bulabileceğiniz bu restoran hem fiyatlar açısından hem de menü içeriği ile oldukça ön planda. Plachutta, özellikle Avusturya mutfağını denemek isteyen turistler tarafından sıklıkla tercih

Plachutta
Plachutta – Viyana

ediliyor. Neredeyse tüm geleneksel Avusturya yemeklerini menüsünde bulunduran bu restoranda, ana yemeklerin fiyatı 16.5 ile 27 Euro arasında değişmekte.

Plachutta'nın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Tian (Vejetaryen Mutfak)

Michelin yıldızlı vejetaryen mutfaklardan biri olan Tian, oldukça romantik ve etkileyici bir atmosfere sahip. Mumlar ile aydınlatılan restoranda yemek yemek gerçek anlamda bir ayrıcalık.

Christian Holper’ın şefliğini yaptığı bu ünlü restoran, öğle ve akşam yemeklerinde fazlasıyla popüler olduğu için rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Yemeklerinin yanısıra, şarap ve şampanya menüsü de çok zengin. Restoranda öğle yemeği 29 – 34 Euro, akşam yemeği ise 93 – 108 Euro arasında değişen fiyatlara sahip.

Tian'ın Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Viyana’da Gece Hayatı

Viyana, diğer Avrupa şehirleri kadar aktif bir gece hayatına sahip değil. Genel olarak daha sakin geçen bir gece hayatı olan şehirde çok fazla club bulunmuyor. Ancak yapabileceğiniz aktivite sayısı bir hayli fazla. Pek çok şarap evi ve bar bulunan Viyana, günün her saati iyi vakit geçirebileceğiniz alternatifler sunmakta.

Viyana Gece Klüpleri

Viyana’da gece klüpleri sayı olarak biraz az. Yerel halk genellikle barlarda ve publarda vakit geçirmekten hoşlandığı için gece klüplerini pek fazla tercih etmiyor. Ancak şehrin önde gelen klüplerini aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Volksgarten ClubDiskothek

Viyana’nın en popüler gece klübü olan bu mekanda genellikle house tarzı müzik çalınmakta. 19. yüzyıldan kalma bir binada yer alan club, 1950’li yılların dekorasyonlarına sahip. Özellikle belli günlerde düzenlenen partiler oldukça meşhur. Rezervasyon gerekmiyor olsa da yine de işletmeyle görüşmenizde fayda var.

Volksgarten ClubDiskothek'in Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Fluc

Alternatif bir eğlence arıyorsanız, Fluc tam size göre. Viyana’nın en farklı gece yaşantısına sahip clublarından biri

Fluc
Fluc’tan bir kare

olan Fluc, eğlencenin doruklarda yaşandığı bir yer. Sarhoşlar, alkolikler, ünlüler… Viyana’nın gece hayatında görmek istediğiniz kim varsa Fluc’ta karşınıza çıkacak.

Fluc'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Donau

Her gece özel DJ performanslarına şahit olabileceğiniz Donau, Viyana’da tekno müzik yapan nadir gece klüplerinden. Özellikle dost canlısı bir müşteri kitlesi olması nedeniyle önerilen Donau, aynı zamanda seyyar bir sosis standına da sahip. Eğer tekno müzikten hoşlanıyorsanız Donau’yu ziyaret edebilirsiniz.

Donau'nun Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Viyana Şarap Evleri

Viyana’da şarap içmek ayrı bir keyif. Özellikle bu kadar yoğun bir tarih ve sanat ile karşı karşıya kaldığınızda, Viyana’nın en güzel şaraplarını yudumlayarak tamamlayacağınız bir gün, hafızalarınıza unutulmaz anılar kazıyacaktır. Viyana’da birbirinden güzel onlarca şarap evi mevcut. Fakat bunlardan bazıları diğerlerine kıyasla ön plana çıkmakta.

Vinothek W-Einkehr

Sadece 15 masalı, şirin ve butik bir şarapevi. Yaz aylarında ekstra sekiz masasıyla açtığı bir terası bulunan Vinothek W-Einkehr, tüm Avusturya’dan gelen çok sayıda farklı şarap alternatifine sahip. Oldukça özel bir menüsü bulunan bu şarap evi, şarap tutkunları için Viyana’nın en iyisi konumunda.

Vinothek W-Einkehr'in Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Achtundzwanzig

Viyanalı yerel şarap tutkunları tarafından en çok önerilen şarap evlerinin başında gelen bu işletme, Avusturya’nın her köşesinden şarabı menüsünde barındırdığı gibi, aynı zamanda yerel ve butik üreticilerin şaraplarına da yer vermekte. Oldukça dost canlısı sahipleri olan bu şarap evinde fiyatlar kadeh başına 4 Euro civarında.

Achtundzwanzig'in Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Villon

Viyana’da şarap evi denildiği zaman akla ilk gelen adres Villon. Yerin 16 metre derinliğindeki, 500 yıllık bir şarap mahzeni ile hizmet veren Villon, gerçekten bu işi nesillerdir yürüten işletmelerden biri. Yerin altında şarap içmenizi

Villon
Villon’un özel şarap tabağı

gerektiren Villon’da telefon çekmiyor. Yer altında doğru dört kat inerek ulaşacağınız bu şarap evi, hem ilginç hem de özel bir atmosfere sahip.

Şarabın yanında özel üretilmiş peynir, ekmek, zeytin ve Villon’un özel salamından sipariş edebilirsiniz.

Villon'un Haritadaki Konumunu Görmek İçin Tıklayarak Genişletin

Viyana’da Alışveriş

Viyana’da hediyelik eşya satın almak istiyorsanız uğrayabileceğiniz çok özel bir yer bulunuyor. Steiff adındaki dükkan, Viyana’dan alabileceğiniz en güzel peluş ayıcıklara sahip. Dünyadaki ilk peluş ayıcığı üreten dükkan olan Steiff, sevdiklerinize güzel bir hediye götürmenizde yardımcı olacaktır.

Art Up adındaki dükkanda, Viyana’nın moda anlayışını çok yakından görebilirsiniz. Avusturya’nın moda ikonlarını giydiren bu dükkanda kendiniz için bir şeyler bulabileceğinize eminiz.

Viyana’ya özel tuz, şeker ve diğer gıdalardan satın almayı düşünüyorsanız Henzls Ernte adındaki dükkan tam aradığınız yer. Burada pek çok özel Viyana ürününü bulmak mümkün.

İkinci el ürünleri çok uygun fiyata bulabileceğiniz Flohmarkt adındaki bit pazarını da mutlaka gezmelisiniz. Eğer Türkiye özlemi çekiyorsanız, Brunnenmarkt adında bir Türk pazarı da Viyana’da mevcut.

3 yorum

 1. Flohmarkt denen bit pazarına mutlaka gitmelisiniz. Gerçekten güzel ürünler var. Viyana’ya ait pek çok hediyelik de mevcut. Bunun dışında biz bir de ayıcık dükkanına gittik o da harikaydı

 2. Ne rehber olmuş böyle! Çıktısını alıp kitap diye dağıtmak lazım, elinize sağlık çok güzel iş çıkarıyorsunuz. Otel tavsiyeleri de bekliyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*