Gizemli Dil: Sadece Tek Bir Köyün Konuştuğu Dil Keşfedildi

Dünya üzerinde 6000’den fazla dil bulunuyor. Her biri binlerce insan tarafından konuşulan bu diller arasında çok yeni bir üyemiz var. Jedek Dili olarak adlandırılan bu dil, Malezya’da bir kasabada sadece 280 kişi tarafından konuşuluyor.

İsveç Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda, daha önceden avcı-toplayıcı olarak yaşayan bir kabileye ait olduğu düşünülen bu dil, Malezya’nın kuzey topraklarında, küçük bir köyde keşfedildi.

Joanne Yager tarafından yönetilen bir araştırmacı grubunun bölgede yaptığı araştırmalar sırasında, Asya’da nadir kullanılan dillerden olan Jahai diline rastlandı. Bu dil, pek çok farklı medeniyet tarafından kullanılıyor olsa da, günümüzde oldukça nadir kullanılmaktaydı.

Jedek Dili
Malezya’nın yerli kabilelerine ait bir görsel

Malezya’da yer alan bu köyde, araştırmalar esnasında Jahai dilinden çok daha farklı bir dil duyan araştırmacılar şok edici bir sonuçla karşılaştı. Köyün bir bölümü, diğerinden fazlasıyla alakasız bir dil konuşmakta.

Araştırma ekibinin lideri Joanne Yager, duydukları bu ilginç dili, “Farklı kavramlar, gramer yapıları ve tamlamalar kullanan bir grupla karşılaştık. Jahai dili ile alakası olmayan bir şekilde konuşan bu grubun bazı kelimeleri diğer Asya dilleri ile bağlantılı olsa da, Malezya bölgesinde kullanılan hiçbir dile benzemiyor.” cümleleriyle tanımladı.

Araştırmacılar keşfettikleri bu yeni dile Jedek adını verdiler. Tek bir köy içerisinde, yalnızca 280 kişi tarafından kullanılan Jedek dili, izole bir kabile tarafından kullanılıyor olması nedeniyle korunmadan ve fark edilmeden bunca yıl varlığını sürdürmüş durumda.

Dilin gramer yapıları ve özellikle karmaşık cümleleri uzun süre boyunca lingustik uzmanları tarafından tartışıldı. Yager ve ekibi tarafından özenle yürütülen çalışmalar sonucunda, Jager dilinin direk olarak kabilenin yaşantısından etkilendiği ve bu yaşantıya göre şekillendiği gözlemlendi.

Komün olarak yaşayan bir kabileye göre oldukça zengin bir kelime dağarcığı olan Jedek dili, özellikle belli kavramları ifade eden kelimeler açısından çok daha zengin. Bu kelimelerin başında paylaşmak geliyor.

Jedek Dili
Jedek Dili konuşan kabile

İzole olarak yaşayan bu kabile, hiçbir şekilde sahibiyet kavramını bilmiyor ve anlamlandıramıyor. Sahibiyet kavramı olmayınca, Jedek dilinde sahipliği anlatan herhangi bir kelime bulunmuyor. Her türlü ürünü ve avı paylaşmak üzerine kurulu bir hayatları olan bu kabile, paylaşmak anlamına gelen ondan farklı kelime kullanıyor.

Modern toplumlardan çok daha eşit bir yapıda yaşayan bu kabilenin kullandığı dilde cinsiyetler arası ayrım ifade eden herhangi bir kelime bulunmuyor. Türkçe’de olduğu gibi, hem kadın hem de erkek tek bir kelime ile anlatılıyor. Buna ek olarak, Jedek dilinde yarışma ve rekabet anlamına gelen hiçbir kelime yok.

Araştırmacılar, bu konuyla ilgili yayınladıkları basın bültenini şu cümle ile bitiriyor;

İnsan olmanın pek çok yolu bulunsa da, modern medeniyetten ziyade, çoğu zaman, evrensel insanlık değerleri yalnızca en ilkel kabilelerde görülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*