Eğirdir Gezi Rehberi: Nereye Gidilir, Ne Yenir, Konaklama

Dünyada gün batımının en güzel izlenebileceği coğrafyalardan biri olarak kabul edilen Eğirdir, Isparta iline bağlı, oldukça şirin bir ilçe. İlçe içerisinde yer alan Eğirdir Gölü, etrafı dağlarla çevrili, muhteşem bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor.

Eğirdir, Anadolu’nun sıcağından ve kurak havasından uzakta, ferah ve oldukça ilgi çekici bir atmosfere sahip. Göl etrafında bulunan plajlarda göle girme ve rahatlama imkanınız bulunduğu gibi, ilçeye yakın kanyonlarda rafting yapma fırsatınız da bulunuyor.

Eğirdir: Nerede?

Eğirdir, Isparta iline bağlıdır ve il merkezine 34 kilometre mesafede bulunur. İlçenin 2017 nüfusu 32.503 olarak ölçülmüş. 1227 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan bu ilçe, oldukça köklü bir tarihe sahip olduğu gibi, turizm açısından da fazlasıyla popüler bir ilçe.

Eğirdir: Tarihi

Eğirdir’in tarihi M.Ö 2000 yılına kadar dayanmakta. Bu dönemde ilçe önemli bir merkez olarak kullanılmış olsa da, bölgede eskiden kalma pek fazla korunabilen eser bulunmamakta.

Lidya döneminde de önemli bir merkez olan Eğirdir, Ada Ülkesi olarak biliniyordu. İlçede pek çok

Eğirdir Gezi Rehberi - Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü’nde bulunan balıkçı tekneleri

antik kent kalıntısına rastlamak mümkün. Ancak bu kentlerden günümüze kalan büyük yapılar mevcut değil. Eğirdir’den çıkarılan tarihi eserler, Isparta Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Eğirdir'in Detaylı Tarihi İçin Tıklayarak Genişletin

 

Eğirdir, ilk kez milattan önce 2000 yılında kuruldu. Arzava krallığı’nın topraklarında yer alan bu bölge, daha ilk çağlardan itibaren tanınan ve kullanılan bir coğrafya. Bölge, Burdur Gölü’nü de içine alan topraklar ile birlikte Askania adıyla bilinmekteydi.

Milattan önce 1200 yılında Frigler tarafından ele geçirilen bölge, uzun süre Friglerin egemenliğinde kaldı. Daha sonra, milattan önce 687 ve 547 yılları arasında Lidyalıların eline geçti.

Eğirdir, günümüzdeki coğrafyasıyla ilk kez Lidya kralı Kroisos tarafından kuruldu. Şehrin bu dönemdeki adı Krozos olarak bilinmekteydi.

395 yılında Bizans yönetimine geçen Eğirdir, bu dönemde Akritur olarak adlandırılmaya başlandı.

Eğirdir, Türk devletleri içerisinde Anadolu Selçuklular tarafından önemli bir merkez olarak kullanıldı. Daha sonra Hamitoğulları Beyliği bünyesine geçen ilçe, 1391’den itibaren Osmanlı Devleti yönetimine geçti.

Kurtuluş Savaşı sırasında küçük nüfusuna rağmen 700 kişilik bir milis gücü oluşturan Eğirdir ilçesi, “Demir Alay” adıyla bilinen Kuva-i Milliye birliği ile, savaşın öncülerinden olmuştur. Savaş sırasında Isparta ve Eğirdir hiçbir devlet tarafından işgal edilememiştir.

 

Eğirdir: Konaklama

Eğirdir, sadece iç turizmde değil, dış turizmde de tanınan ve bilinen bir belde. İlçede bir de Dağ ve Komando Tugayı bulunması nedeniyle oldukça fazla konaklama imkanınız bulunuyor. İlçede, Eğirdir Gölü üzerinde yer alan Yeşil Ada, pek çok farklı pansiyon ve konaklama seçeneği sunuyor.

Ada üzerinde pansiyon ve hostel gibi konaklama seçenekleriniz olduğu gibi, Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı olan Uygulama Oteli de konforlu ve rahat bir konaklama olarak karşımıza çıkmakta.

Eğirdir'de Konaklayabileceğiniz Oteller İçin Tıklayarak Genişletin

Eğirdir’de çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor. Adada ve ilçe merkezinde konaklayabileceğiniz oteller bulunduğu gibi, ada üzerinde bulunan pansiyonlarda da konaklamanız mümkün. Özellikle adada konaklamanız tavsiye edilmekte.

Eğirdir Belediyesi tarafından yayınlanan rehberde pek çok pansiyon ve otele ait iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Belediyeye ait konaklama rehberine erişmek için tıklayın.

Eğirdir: Ne Yenir?

Eğirdir, doğal güzellikleri kadar farklı lezzetleriyle de ilgi çeken bir ilçe. Başta balık olmak üzere pek çok farklı alternatif yemek bulunuyor. Eğirdir’in meşhur Yeşil Ada’sında birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsiniz.

  • Göl Balıklarını Tadın: Balıkçılık, Eğirdir’in en büyük geçim kaynaklarından biri. Gölde her gün avlanan lezzetli balıkları mutlaka tatmalısınız. Eğirdir Gölü’nde pek çok balık türü yetişmekte. Özellikle ada üzerinde yer alan restoranlarda bu balıkları mutlaka denemelisiniz.
  • Manzaraya Karşı Gözlemeyi Deneyin: Eğirdir’de, göl manzarasına sahip yüksek rakımlı bir tepe olan Akpınar’da gözleme deneyebilirsiniz. Gözleme klasik bir lezzet olsa da, Eğirdir Gölü manzarasına karşı bambaşka olacaktır.
  • Şekerli Börek: Eğirdir ve Isparta çevresinde sıklıkla karşınıza çıkacak olan farklı bir lezzet; şekerli peynirli börek. Eğirdir’in saklı kalmış lezzetlerinden olan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Eğirdir ilçe merkezinde bulabileceğiniz restoranların menüsünde şekerli börek bulunuyor.

Eğirdir: Görülmesi Gereken Yerler

Eğirdir’de görülmesi gereken doğal güzelliklere ek olarak, pek çok farklı tarihi mekan yer alıyor. Sadece ilçede değil, aynı zamanda çevresinde de ziyaret edebileceğiniz çok sayıda alternatif mevcut. Kültür, spor ve tarih turizmi için Eğirdir özel bir coğrafya.

  • Eğirdir Kalesi: Eğirdir’in en ikonik yapılarından biri olan Eğirdir Kalesi, Yeşil Ada’da bulunuyor.
  • Akpınar Seyir Terası: Özellikle fotoğraf tutkunları için gün batımlarında oldukça güzel bir manzaraya sahip olan Akpınar Seyir Terası, günün her saati farklı bir manzaraya sahip.
  • Yeşil Ada: Eğirdir ilçe merkezinden Yeşil Ada’ya bisiklet turu yapabilirsiniz. Hem eğlenceli hem de bölgeyi tanımanız için farklı bir aktivite olacaktır.
  • Kovada Milli Parkı: Kovada Milli Parkı ve Kovada Gölü Eğirdir’e biraz uzak olsa da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eğer vaktiniz varsa, Eğirdir seyahatinize mutlaka Kovada’yı eklemeniz tavsiye edilmekte.
  • Aya Stefanos Kilisesi: Eğirdir’in en eski yapılarından biri olan Aya Stefanos Kilisesi, çok iyi korunamadığı gibi, pek kayda değer bir eser değil. Ancak tarihe merakınız varsa, adada gelip geçen kültürleri daha net anlamanız için görmeniz öneriliyor.

Eğirdir: Yapılabilecek Aktiviteler

Eğer Kovada Milli Parkı’na gitmeyi düşünmüyorsanız, Eğirdir’de geçireceğiniz bir gün tüm aktiviteler için yeterli olacaktır. Öğleden sonra gitmeniz halinde, bisiklet turu yaparak gölün doğasına şahit olabilirsiniz. Yeşil Ada’da balık yedikten sonra, Akpınar Seyir Terasına çıkarak manzarayı gözlemleyebilir ve gün batımına şahit olabilirsiniz.

Eğer Kovada’ya gitmeyi planlıyorsanız, bir güne daha ihtiyacınız olabilir. Doğayı seviyorsanız, programınıza çevredeki kanyonlarda kamp yapmayı dahil edebilirsiniz.

1 yorum

  1. Çok güzel bir rehber olmuş ellerinize sağlık. Eğirdir’de mutlaka balık yemelisiniz ama. Özellikle gün batımında, gölün üzerindeki adada manzaraya karşı balık yemek muhteşem oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*