Brüksel Gezi Rehberi: Görülmesi Gerekenler, Ne Yenir, Gece Hayatı

Brüksel’e hoşgeldiniz.. Belçika’nın baş döndüren başkenti ve Avrupa Birliğini’nin yönetim merkezi olan Brüksel, ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim sunmak için hazır. Tarih dolu fakat eğlenceli, bürokratik fakat garip, özgüvenli fakat mütevazi ve son olarak, çok kültürlü olduğu gibi aynı zamanda kökenlerine sadık bir şehir.

Brüksel kimileri için sıkıcı ve boğucu bir şehir gibi görünebilir. Fakat işin bambaşka boyutları var. Brüksel’de gitmeniz gereken yerleri öğrenmeniz halinde çok eğlenceli bir gezi gerçekleştirmeniz mümkün.

Brüksel’e Neden Gitmelisiniz?

Brüksel, özellikle görülmesi gereken Avrupa başkentleri arasında yer almıyor. Ancak iyi korunmuş tarihi ve benzersiz mimarisiyle ilgi çeken bu kent, eğer yakın bir ülkeye gidiyorsanız veya yolunuzun üzerindeyse kesinlikle görülmeye değer.

Brüksel Gezi Rehberi
Brüksel’den Bir Sokak

Özel Bir Mutfak Kültürü

Brüksel, tarih boyunca mutfağı ile ünlenmiş bir şehir. Her ne kadar Belçika’nın adını dünya mutfakları arasında pek fazla duymuyor olsak da, Belçika’nın patates kızartmasının mucidi olduğunu unutmamak gerekli.

Belçika’nın mutfak kültürü oldukça gelişmiş. Peynir, şarküteri, çikolata, patates kızartmaları, biralar ve daha pek çok farklı nedenle Brüksel’i ziyaret edebilirsiniz.

İyi Korunmuş Tarih

Belçika’nın köklü bir tarihi var. Özellikle Avrupa’ya uzun süredir başkentlik etmesi nedeniyle oturmuş bir koruma kültürünün hakim olduğu ülkede tarihi eserler fazlasıyla iyi korunmuş.

Belçika’da da durum aynı şekilde. Özellikle tarih tutkunları için Belçika benzersiz bir şehir olabilir.

Eşsiz Bir 19. Yüzyıl Mimarisi

Brüksel’in her köşesinde özel bir tarihi esere rastlayabilirsiniz. Özellikle ağırlıkta olan 19. yüzyıl mimarisi özenli bir şekilde korunmuş ve turizme kazandırılmış. Tarihi ve mimariyi sevenler için Brüksel oldukça özel bir durak.

Mimariye ek olarak heykel sanatının da fazlasıyla gelişmiş olduğu Brüksel’de, neredeyse her köşe başında bir heykele rastlamak mümkün. Bu heykellerin tamamı müzelik birer tarihi eser niteliğinde.

Brüksel Gezi Rehberi
Brüksel’den Bir Heykel

Brüksel Kaç Günde Gezilir?

Brüksel’de çok sayıda müze mevcut. Her birini tamamen gezmek isterseniz haftalar sürebilir. Fakat şehri tanımak ve genel hatlarıyla bir turistik gezi yapmak için üç gün ideal süre olarak belirtiliyor. Bu süre içerisinde, Brüksel’de ve yakın çevresindeki her yeri görebilirsiniz.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilmeli?

Brüksel, dört mevsimi de yaşayan bir şehir. Bu nedenle, her mevsim yağmur riski bulunuyor. Fakat Brüksel’i ziyaret etmek için ideal aylar, hava sıcaklığının 20 derece civarında olduğu Mart ve Mayıs ayları arası olarak gösteriliyor. Eğer ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız, turizm sezonu dışında kalan ve havanın 10 derece civarında olduğu Eylül – Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

Brüksel Geziniz İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?

Brüksel’de yapabileceğiniz çok sayıda aktivite bulunuyor. Ancak her büyük Avrupa şehrinde olduğu gibi, her bütçeye uygun bir alternatif mevcut. Rehber içerisinde, bütçenize göre muhtemel ortalama harcamalarınızı üç bölümde inceledik.

Düşük Bütçe – 100 Euro Altı

 • Yatakhane – hostel odası: 27 Euro
 • Çift kişilik otel odası: 60 – 85 Euro
 • Patates kızartması veya çorba: 3 – 10 Euro
 • Tren, tramvay, otobüs bileti: 2.10 Euro

Ortalama Bütçe – 150 – 200 Euro

 • Çift kişilik otel odası: 90 – 150 Euro
 • Klasik cafe akşam yemeği: 30 – 60 Euro
 • Bir kadeh şarap: 5 Euro
 • Müze girişi: 8 Euro
 • Günlük otobüs-tren bileti: 6 Euro

Yüksek Bütçe – 200 Euro Üstü

 • Çift kişilik otel odası: 180 – 350 Euro
 • Kaliteli akşam yemeği: 70 – 90 Euro
 • Müze girişi ve ulaşım günlük bedeli: 22 Euro
 • Kısa mesafe taksi ücreti: 14 Euro

Brüksel’de Para İle İlgili Konular

Brüksel’de kredi kartı ve atm kartlarınızı kullanabilirsiniz. Bankamatiklerin tamamı Visa ve Mastercard uyumlu. American Express kartlarınız bazı bankamatiklerde çalışmıyor olsa da, çoğu bankamatik standart olarak Türkiye’deki kartlarınız ile uyumlu çalışacaktır.

ATMler

Sokaklarda ATM cihazlarına sıkça rastlamanız mümkün. Bunun dışında, Bourse bölgesinde çok sayıda döviz bürosu bulabilirsiniz. Bruxelles-Midi tren istasyonunda ve Brüksel Havaalanında da ATM makinaları bulunuyor.

Pazarlık

Pazarlarda ve küçük işletmelerde hafif pazarlık yapabilirsiniz. Fakat büyük ve zincir işletmelerde belirtilen fiyat üzerine pazarlık yapmanızın herhangi bir faydası olmayacaktır.

Brüksel’de Ulaşım

Brüksel ulaşım açısından ciddi anlamda alternatiflere sahip bir şehir. Metro, taksi, tren, bisiklet gibi ulaşım yolları haricinde, paten ve kaykayla da seyahat etmeniz mümkün.

Brüksel Gezi Rehberi
Brüksel Metro Sistemi

Bisiklet

Brüksel’de bisikletle ulaşım oldukça yaygın bir tercih. Yolların büyük bölümünde bisikletliler için ayrılmış özel bölümler bulunuyor. Genelde kırmızı ile boyanan ve beyaz çizgiler ile yoldan ayrılan bu bisiklet yolları kolay şekilde şehri dolaşmanızı sağlayabilir.

15 Euro karşılığında, 1 yıllık bisiklet bileti satın almanız halinde, sabah 7-9, akşam 4-6.30 arası saatler haricinde bisikletinizle metro ve tramvaylara binebilirsiniz.

Brüksel’de Bisiklet Kiralama

Brüksel çapında 180 farklı noktası bulunan Villo! adında bir bisiklet kiralama sistemi mevcut. Bu uygulama ile ilk 30 dakika için ücretsiz şekilde bisiklet kiralamanız mümkün. Daha sonra her 30 dakika için 0.5 Euro ücretlendirme mevcut. Ücret, kredi veya banka kartınızdan otomatik olarak tahsil edilmekte.

Eğer şehir turuna çıkmak istiyorsanız, gezmek istediğiniz yere ulaştığınızda bisikleti teslim ederek yeniden kiralayabilirsiniz. Böylece çok uygun fiyatlara gezebileceğiniz gibi, aynı zamanda tüm Brüksel’i daha iyi görebilirsiniz.

Otomobil

Brüksel’de dolaşırken araba kiralamanız tavsiye edilmiyor. Özellikle şehrin çok karışık bir trafiği olduğu göz önünde bulundurulursa, farklı ulaşım alternatiflerine yönelmeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

Toplu Taşıma

Brüksel’de otobüs, tramvay ve metro entegre olarak çalışmakta. Şehirde toplu taşıma sabah 6 ile gece 12 arasında faaliyette. Özel günlerde ve etkinlik dönemlerinde 24 saat boyunca çalışan toplu taşıma ağı, Brüksel gezinizde etrafı dolaşmak için en doğru seçim.

Biletler

Brüksel’de bilet satın aldığınız zaman, aynı bileti bir saat boyunca dilediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Büfelerde, bilet istasyonlarında ve metrolarda bilet satın almanız mümkün. Buna ek olarak, günlük, beş günlük ve 10 binişlik farklı bilet seçenekleri bulunuyor.

Girişlerde bilet kontrolü yapılmıyor olsa da, biletinizi okutmamanız durumunda rastgele yapılan kontrollerde başınızın derde girme ihtimali var. Toplu taşımayı biletsiz kullanmanın cezası 55 Euro.

Metro

Brüksel’de iki metro hattı var. 1A ve 1B hatları, şehrin önemli noktalarında seyahat etmeniz için gayet yeterli. Metro, diğer Avrupa şehirlerinde olduğu kadar sık gelmiyor. Ortalama olarak 10 – 15 dakika beklemeniz gerekebilir.

Brüksel’de metro istasyonlarının pek çoğunda sanat eserleri yer almakta.

Bourse istasyonunda, Paul Delvaux tarafından işlenmiş, şehrin eski tramvaylarının yer aldığı Nos vieux trams bruxellois adında bir eser bulunuyor. Horta istasyonundaysa Brüksel’in eski ailelerinden kalma eserler sergileniyor. Porte de Hal istasyonu, eski trenlerin futuristik unsurlar ile harmanlandığı farklı bir sanat eseri içeriyor. Bu eser, François Schuiten tarafından hazırlanmış. Son olarak Stockel istasyonunda, Brüksel’in meşhur karakterlerinden olan Tintin’in gerçek boyutlu çizimleri bulunmakta.

Brüksel Gezi Rehberi
Brüksel’in heykellerinden bir örnek

Yer Üstü Hatları ve Otobüs

Brüksel’de yer üstü hatlarda merkezi bir sistem bulunmuyor. Bu nedenle, yola çıkmadan önce mutlaka bir ulaşım haritası edinmeniz tavsiye ediliyor. Bazı noktalarda metro ve tren hatları birleşmekte. Toplu taşıma haritası edinmeniz durumunda çok daha rahat hareket edebilirsiniz.

Paten

Brüksel’de ulaşım alternatifleri arasında çok ilginç bir yöntem mevcut; paten… Şehirde oldukça yaygın olan bu yöntem, özellikle yaz aylarında Brüksel halkı tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yaz aylarında, paten ve kaykayla yolculuk yapan kişilerin çok olduğu dönemlerde, akşam saatlerinde patenlilere özel şerit açıldığına rastlamanız mümkün.

Taksi

Brüksel’de taksiler siyah veya sarı renklerde. Akşam saat 22:00’ye kadar gündüz tarifesinde faaliyet gösteren taksiler, gece tarifesinde ücrete ek olarak 2 Euro talep etmekte.

Brüksel’de taksimetre 2.40 Euro ile başlıyor. Brüksel içinde seyahat etmeniz halinde, kilometrede 1.80 Euro, Brüksel dışında 2.70 Euro ücretlendirme mevcut. Taksiyi bekletme ücreti ise saatlik 30 Euro.

Brüksel’de taksilere bahşiş verme anlayışı mevcut değil. Eğer sizden ekstra ücret veya bahşiş talep edilirse aldırış etmemelisiniz. Maalesef, Brüksel’de taksiciler genellikle kaba ve çok hızlı araç kullanıyor. Fakat her türlü memnuniyetsizliğinizi bildirebileceğiniz 0800-94001 numaralı ücretsiz bir şikayet hattı mevcut. Dört haneli taksi numarası ve taksiden alacağınız fiş ile iletişime geçebilirsiniz.

Tekerlekli sandalye ile seyahat ediyorsanız, Taxi Hendriks firması, özel olarak donatılmış minibüsler ile taksi hizmeti vermekte. Turizm sezonunda önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebileceğini unutmayın.

Brüksel’de Görülmesi Gereken Yerler

Brüksel seyahatiniz sırasında şehrin kültürünü ve tarihini net şekilde görebileceğiniz belli başlı noktalar bulunuyor. Brüksel’de pek çok nokta birbirine fazlasıyla yakın. Bu sayede bütün önemli noktaları hızlı bir şekilde, yürüyerek dolaşmanız mümkün.

Grande Place

Brüksel’in en ikonik bölgelerinden olan Grande Place, dünyanın en iyi yerleşime sahip meydanlarından biri. Arnavut kaldırımlarla kaplı olan zemini, tarih ve otantik atmosferi ve etrafındaki pek çok kafe ile Grande Place, Brüksel’in mutlaka görmeniz gereken yerlerinin başında geliyor.

Grande Place - Brüksel
Grande Place – Brüksel

Grande Place bölgesinin kökenleri 15. yüzyıla kadar gidiyor. Barok mimaride binalar, heykeller ve farklı semboller ile bu bölge çok özel bir görsel şölen yaratmakta.

Grande Place, hem gündüzleri hem de akşamları benzersiz bir yer olduğu için akşam saatlerinde de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Musées Royaux des Beaux-Arts

Birden fazla müzeyi bünyesinde barındıran bu bina, Belçika tarihini net olarak anlayabilmeniz için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. 15. yüzyıldan kalma yapıların içerisinde binlerce farklı eserin yer aldığı bu kompleks, Brüksel’in en değerli noktalarından biri.

Brükselli pek çok sanatçının eserlerini de barındıran Musées Royaux des Beaux-Arts’a en az yarım gün ayırmanız tavsiye edilmekte.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Musée Magritte

Dünyanın en geniş sürreal sanat koleksiyonuna sahip olan Magritte Müzesi 1940’lı yılların sonundan kalma pek çok sanat eserine sahip. Aynı zamanda 1920’li yılların kübizm akımını yansıtan sanat eserlerini de barındıran bu

Brüksel Gezi Rehberi
Müzeden özel bir eser

müzede, 50 dakikalık bir belgesel gösterisi yapılıyor. Eğer vaktiniz varsa, eserlerin tarihini anlamak için izleyebilirsiniz.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Music Village

17. yüzyıldan kalma iki binada bulunan Music Village, 100 masa kapasiteli, muhteşem bir jazz merkezi. Tarih boyunca benzer amaçlarla kullanılan bu eski bina, günümüzde de konserler için kullanılıyor. Akşamları saat 19.00’dan itibaren müzik başlayan bu kafede mutlaka bir akşam geçirmelisiniz. Çok kalabalık olması nedeniyle rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Old England Binası

Old England Binası
Old England Binası’nın dış cepheden görüntüsü

1899 yılında çeşitli sanat malzemelerinin satıldığı bir mağaza olarak kullanılan Old England binası fazlasıyla ilginç bir görüntüye sahip. Şu an farklı amaçlarla kullanılan bina içerisinde Müzik Müzesi bulunuyor. Bu müze içerisinde 2000’den fazla tarih öncesi enstrüman sergilenmekte.

Old England’ın çatısında, şehri kuş bakışı izleyebileceğiniz muhteşem manzaralı bir kafe bulunuyor. Bu binayı ziyaret ettiğinizde mutlaka bu kafede bir kahve için.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Place du Jeu-de-Balle (Bit Pazarı)

Place du Jeu-de-Balle
Bit pazarından bir görüntü

Aslında bit pazarından öte tam bir antika pazarı olan bu pazar 1919 yılında kuruldu. O günden beri aktif olarak her hafta Çarşamba günü sabah saatlerinde kurulan pazar, turistlerin Brüksel’de en sevdiği yerlerden biri. Eğer ilginç bir aktivite arıyorsanız ve özellikle hediyelik eşya arıyorsanız mutlaka ziyaret edin.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Musée du Cinquantenaire

Brüksel’in her yerinde müze olduğunu söylemiştik. Şehrin en özel müzelerinden biri olan bu müzede, Mezo-Amerikan eserler sergileniyor. Bu eserler haricinde, milattan önce 420 yılına kadar uzanan pek çok tarihi esere rastlamak mümkün.

Müze aynı zamanda oldukça güzel bir mimariye sahip. Dış cephesinde çok güzel fotoğraflar çekilebiliyor.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Brüksel’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Tam anlamıyla bir Brüksel deneyimi yaşamak istiyorsanız, programınıza mutlaka yeme içmeyi dahil etmeniz gerekiyor. Dünyanın en eski restoranlarına sahip olan bu kent, bambaşka bir yemek deneyimi sunmakta. Her biri çok özel olan bu restoranların benzersiz atmosferinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Brüksel’de ne yemeniz ve neredeye yemeniz gerektiğini sizler için tüm ayrıntılarıyla açıkladık.

Brüksel Restoranları (Fine Dining)

Brüksel restoranları ile meşhur bir kent. Onlarca farklı Michelin yıldızlı restorana sahip olan bu kentte yemek yemek gerçek bir tutku. Eğer lüks restoranlarda yemek yemeyi planlıyorsanız yüksek miktarlarda para harcamanız

Brüksel Patates Kızartması
Brüksel’in meşhur patates kızartması

gerekebilir. Şehir merkezindeki restoranların neredeyse tamamı oldukça lüks.

Eğer Brüksel dışına doğru biraz olsun gitme imkanınız olursa pek çok alternatif ve ortalama fiyatlara sahip restorana rastlayabilirsiniz. Bunun dışında kafelerde ve barlarda doyurucu yemekler bulunuyor ve fiyatlar uygun.

Tam anlamıyla bir Brüksel deneyimi yaşamak istiyorsanız, en azından bir akşam Michelin yıldızlı restoranlardan yemek yemeniz tavsiye ediliyor.

Kızartmalar

Brüksel’in en meşhur yiyeceği elbette patates kızartması. 1948 yılından bu yana, şehrin her noktasında birbirinden lezzetli kızartmalar hazırlanmakta. Brükselin pek çok noktasında, özel olarak sadece patates kızartması satan restoranlar bulunuyor. Belçika’ya giderseniz kızartmaları denemeden dönmeyin.

Soul Food (Sağlıklı Yemek)

Soul Food - Brüksel
Soul Food’dan bir kare

İlginç dekoru ve özel atmosferiyle, Brüksel’de hem yerel halkın hem de turistlerin ilgisini çeken Soul Food, sağlıklı yemek konsepti ile faaliyet gösteriyor. Organik ve katkı maddesi olmayan ürünlerden hazırlanan menüsü oldukça ilginç ve denemeye değer.

Soul Food çok popüler bir restoran olduğu için rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Restoranda yemekler 15 – 22 Euro arasında değişmekte.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

L’Ogenblik (Fransız Mutfağı)

Rue des Bouchers mevkinde bulunan ve çok ilginç bir restoran olan L’ogenblik, 30 yıldır Brüksel’de faaliyet gösteriyor. Kent merkezinde olması ve kolayca ulaşılabilir olması başta olmak üzere, fiyatlarının çok uygun olması,

L'Ogenblik Restorant
L’Ogenblik’in dış cephesi

özellikle bu restoranın tercih edilmesine neden oluyor.

Restoranda ana yemeklerin fiyatları ortalama 25 – 33 Euro arasında değişmekte. Fransız mutfağına ve yemeklerin kalitesine kıyasla fiyatlar fazlasıyla uygun.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Arcadi (Birahane)

Belçika denildiğinde akla gelen ilk şey biraları. Binlerce farklı çeşit biraya sahip olan Arcadi, özellikle bira tutkunları için muhteşem bir yer. Brüksel’in yerel halkı tarafından da sıkça tercih edilen bu restoranda yemek yiyebilir, bira içebilir ve eğer kış aylarındaysanız, Arcadi’ye özel olan sıcak çikolatasını deneyebilirsiniz.

Arcadi’de ana yemekler 10 – 15 Euro arasında değişmekte.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Saint – Boniface (Fransız ve Bask Mutfağı)

Saint – Boniface, Avrupa’nın en eski restoranlarından biri. Eski dünya mutfaklarından birbirinden özel yemekler yapan restoranda genel olarak Bask ve Fransız mutfakları mevcut. Eğer gastronomiye merakınız varsa, bu restorana uğramadan geçmeyin.

Restoranda ortalama ana yemek fiyatları 12 – 17 Euro arasında değişmekte.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Cremerie De Linkebeek (Meze Restoranı)

Cremerie De Linkebeek - Brüksel
Cremerie De Linkebeek’in dış cephesi

Brüksel’in en eskilerinden olan bu restoran 1902 yılından beri faaliyette. Birbirinden özel mezelere ve salatalara sahip olan bu restorandan alacağınız atıştırmalıkları sokakta rahatlıkla yiyebilirsiniz. Eğer Brüksel’in eski lezzetlerinden tatman istiyorsanız bu restorana uğrayın. Fiyatlar oldukça değişken fakat ekonomik.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Brüksel’de Gece Hayatı

Brüksel oldukça bürokratik bir şehir olması nedeniyle özel bir gece hayatı yok. Başkent, genellikle geceleri sakin ve eğlenceden uzak. Fakat özellikle haftasonları, pek çok barda yoğun kalabalıklara rastlamak mümkün. Brüksel’in en önemli özelliği biraları… Eğer alkolü seviyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bazı yerler mevcut.

Délirium Café (2000 Çeşit Bira)

Delirium Cafe
Delirium Cafe – Brüksel

Avrupa’nın en fazla bira çeşidine sahip olan bu bar her geçen gün kendini geliştiriyor. Pek çok farklı tadım menüsü olan barda kesinlikle biraya doyacaksınız. Fiyatlar birazcık yüksek olsa da mutlaka uğramanız öneriliyor.

Bu barda sadece bira değil, aynı zamanda cin, rom ve kokteyller de mevcut.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Celtica (Ucuz Bira)

Brüksel’de gezginlerin ve gençlerin uğrak noktası olan Celtica’da bira sadece 1 Euro. Bu nedenle çok fazla müşterisi olan bu bar, eğer ekonomik bir gece geçirmek istiyorsanız sizi bekliyor.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

A l’Image de Nostre-Dame (Ortaçağ Atmosferi)

Eğer ilginç bir akşam geçirmek istiyorsanız tam aradığınız yer. Ortaçağ temasında hazırlanmış olan bu barda, Brüksel’in tarihini çok net tanıyacak ve hissedeceksiniz. Bar öğleden sonra açılıyor ve gece 1’e kadar hizmet vermekte.

Haritadaki konumu için tıklayarak genişletin

Brüksel’de Alışveriş

Hediyelik eşya, çikolata ve benzeri ürünler satın almak istiyorsanız Galeries St-Hubert meydanı çevresindeki dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Run Antoine Dansaert bölgesinde ise özel antikalar ve alternatif hediyelikler mevcut.

Place du Grand Sablon, Brüksel modasının kalbinin attığı yer. Burada çok sayıda farklı kıyafet bulabilirsiniz. Özellikle retro kıyafet tutkunları için benzersiz bir lokasyon.

Leffe, Hoegarden, Chimay gibi klasik biralar süpermarketlerde ucuz olarak bulunabiliyor. Fakat daha özel ve nadir biralar satın almak istiyorsanız şehrin her noktasında biri dükkanları mevcut. Hediyelik olarak, bardaklarıyla birlikte bu biralardan satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*