Berlin Gezi Rehberi: Görülmesi Gerekenler, Ne Yenir, Gece Hayatı

Özellikle gece hayatı ve farklı kültürleri bir arada bulundurması ile tanınan Berlin, tüm dünyaca ünlü, oldukça popüler bir destinasyon. Dünyanın her ülkesinden milyonlarca turist çeken Berlin, misafirlerine bambaşka bir deneyim yaşatmak için her şeyiyle hazır.

Berlin, gösterişin ve zerafetin birleştiği bir şehir. Zengin kültürü, benzersiz mimarisi, çılgın partileri, büyüleyici tarihi ve elbette farklı damak tatlarına hitap eden yemekleri ile, kendisini ziyaret eden her gezgine bambaşka bir deneyim yaşatmak için hazır.

Berlin'in Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

Berlin’e Neden Gitmelisiniz?

Berlin’e gitmek için çok fazla sebebiniz var. Her anı özel bir gezi geçirmenizi sağlayacak olan bu şehir, Avrupa’nın kalbi konumunda.

Berlin’in Tarihi Çok Zengin

Bismarck, Marx, Einstein, Hitler, Bowie ve daha pek çoğu… Tarihte yer etmiş ve hayatımızda iz bırakmış olan bu ünlü isimlerin her biri Berlin’in sihirli dokunuşuna şahit olmuş.

Bir devrime ev sahipliği yapmış olan, her yerine bombalar düşen, Naziler tarafından karargah olarak kullanılan ve en sonunda ikiye bölünerek tekrar birleşen bir şehir düşünün, üstelik hepsi çok 20. yüzyılda yaşanmış!

Berlin’de, meşhur Berlin Duvarı’nın etrafında yürüyebilir, Prusya sarayları arasında büyülenebilir, Charlie Kontrol Noktası’nı ziyaret edebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Berlin, tarihi sevenler için 3 boyutlu bir kitabı niteliğinde.

Berlin Tam Bir Parti Cenneti

New York’u, Ibiza’yı unutun. Berlin, gerçekten hiç uyumayan bir şehir. Berlin halkı iyi vakit geçirmeye çok özen gösteriyor. Şehirde her zevke, bütçeye ve yaş grubuna uygun bir etkinlik bulmak mümkün.

Bodrum katlarındaki ufak gece klüplerinden devasa fabrikalarda düzenlenen partilere kadar onlarca

Berlin Gezi Rehberi
Berlin’de bulunan bir “Rave” gece klübü.

farklı seçenek Berlin’de sizi bekliyor.

Berlin, gerçek anlamda uyumayan bir şehir. 7/24 eğlenmek için enerji toplasanız iyi edersiniz.

Berlin Kültürel Bir Merkez

Konu yaratıcılığa geldiğinde, Berlin’de hiçbir şeyin sınırı yok. Avrupa’nın en önemli start-upları, yeni trendleri ve çok daha fazlası Berlin’de ortaya çıkıyor.

Şehrin geniş olması, paylaşımcı ruhu ve ucuz kiraları sayesinde, Avrupa’nın her noktasından girişimcileri, sanatçıları bünyesinde toplayan Berlin, sadece Avrupa’nın değil, tüm Dünya’nın kültüren merkezlerinden biri haline geldi.

Berlin’de Her Şey Çok Rahat

Berlin’de onlarca farklı kültür mevcut. Her ülkeden insana ev sahipliği yapan bu şehir, uluslararası bir kültür köyü niteliğinde. Kültürel zenginliğin doğurduğu hoşgörü ve anlayış, Berlin’de her şeyi çok daha kolay hale getiriyor.

İstediğiniz her tarzda, dilerseniz sokakta yarı çıplak dolaşın, Berlin’de kimse sizi rahatsız etmeyecektir.

Berlin aynı zamanda gezmesi çok kolay bir şehir. Her yerde anlaşılır levhalar, kullanımı kolay bir toplu taşıma ve bol bol kiralık bisiklet bulunuyor. Kısacası, Berlin’de dolaşırken kendi şehrinizin rahatlığında vakit geçireceksiniz.

Berlin Kaç Günde Gezilir?

Gezi programınızda Berlin’e ayırmanız gereken ideal süre 3-4 gün. Şehirde bulunan her noktaya ulaşım oldukça kolay olduğu için, Berlin’de geçireceğiniz 3-4 günlük sürede görülmesi gereken her noktayı görebilirsiniz.

Eğer Berlin’e yakın Dresden ve Potsdam gibi şehirleri de programınıza dahil etmeyi planlıyorsanız, ekstra bir güne daha ihtiyacınız olabilir.

Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Berlin, tarih boyunca Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri konumunda. Bu özelliği sayesinde, yakın tarihte bile her olayda başrol oynayan Berlin, görmeniz gereken çok sayıda tarihi ve kültürel yapıya sahip. 3-4 günlük bir gezide, Berlin’e giden herkesin mutlaka görmesi gereken yerleri ve ayrıntılarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Brandenburg Kapısı

Soğuk savaş döneminin sembollerinden olan Brandenburg kapısı, Almanya’nın yeniden birleşmesini sembolize ediyor. 1791 yılında inşası tamamlanan Brandenburg kapısının mimarı Carl Gotthard Langhans, bu yapıyı tasarlarken Atina’nın meşhur Akropolis’inden ilham

Brandensburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

aldığını belirtmekte.

Brandenburg Kapısı, merkezi bir konumda olduğu için Berlin geziniz sırasında kolayca ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri.

 

Brandenburg Kapısı'nın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

Reichstag

Yakıldı, bombalandı, yeniden inşa edildi, etrafı duvarlarla çevrildi, hatta kumaşla bile kaplandı! En

Reichstag
Reichstag – Almanya Gezi Rehberi

sonunda Alman parlementosunun modern binası haline gelen Reichstag, Berlin’in en ikonik yapılarından biri. 1894 yılında inşa edilen bu bina, Berlin’in en popüler turistik mekanlarından biri.

Asansör ile ulaşabileceğiniz ve şehir manzarasını panoramik olarak görebileceğiniz bir çatısı olan Reichstag, Berlin seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

 

Reichstag'ın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Berlin Duvarı

Bernauer Strasse konumunda bulunan ve 1.4 kilometre uzunluğundaki bu duvar, gerçek Berlin

Berlin Duvarı
Berlin Gezi Rehberi – Berlin Duvarı

Duvarı’nın son kalan parçalarından biri. Şehri ikiye bölen ve dünya tarihinde önemli yer oynamış olan bu yapıyla alakalı her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bir müze niteliğinde olan Berlin Duvarı, elbette Berlin’e giden herkesin görmesi gereken bir yer.

 

Berlin Duvarı'nın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Museumsinsel – Müzeler Adası

Berlin’de en sık ziyaret edilen müze olan Museumsinsel, gerçek anlamda tarihin koridorlarında

Museumsinsel
Berlin Gezi Rehberi – Museumsinsel

yürümenizi sağlayacak. Antik Babil medeniyetlerinden, Mısır prenseslerine, Yunan tanrılarına kadar farklı eserler bulunan Museumsinsel, Berlin’in en değerli yeri sayılabilir.

Müzede Monet’in heykellerinden binlerce yıllık tarihi kalıntılara kadar pek çok eser bulunan Museumsinsel 6000 yıllık sanat tarihine ev sahipliği yapıyor. 1830 ve 1930 yılları arasında kurulan 5 dev müzenin birleştiği bu yapı, sadece Avrupa değil, Dünya tarihini de daha yakından görmenizi sağlıyor.

Müzeler Adası içerisinde, Türkiye’den kaçırılan pek çok eserin sergilendiği Bergama Müzesi de bulunuyor.

Museumsinsel'in Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

  

East Side Gallery

Berlin’de yine mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan East Side Gallery, Berlin duvarının kalıntılarına 118 farklı sanatçı tarafından çizilmiş graffiti eserlerini barındırıyor.

East Side Gallery
East Side Gallery – Berlin Gezi Rehberi

East Side Gallery, Berlin’in çoklu kültürünü ve birleşmeden sonra ortaya çıkan özgürlük anlayışının en önemli göstergelerinden biri kabul ediliyor. Ek olarak, oldukça güzel fotoğraflar çekebileceğiniz East Side Gallery’e Berlin seyahatinizde mutlaka yer vermeniz gerekli.

 

East Side Gallery'nin Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Berlin’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Berlin, çok kültürlü bir şehir olduğu için oldukça çok sayıda mutfağa sahip. Gurme restoranlardan dünya mutfaklarına kadar, oldukça çok sayıda alternatife sahip olduğunuz Berlin’de gastronomik bir tura çıkmanız şart.

Berlin’de pek çok restoran yer alıyor olsa da, özellikle gitmeniz gereken belli başlı restoranlar mevcut.

Katz Orange (Uluslararası Mutfak)

Katz Orange, tarladan tabağınıza getirilen, organik ve oldukça lezzetli bir menüye sahip. Çok sayıda kokteyl, farklı gurme menü ve yemek seçeneklerine sahip olan Katz Orange, Berlin’in en güzel restoranlarından biri.

“Orange Cat” adı verilen, özel bir kokteyli bulunan Katz Orange’da mutlaka bunu denemeniz tavsiye ediliyor.

Ortalama Fiyatlar: Ana yemek için ortalama olarak 18 – 29 Euro ödemeniz gerekli.

 

Katz Orange'nin Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

 

Restaurant Tim Raue (Asya Mutfağı)

Berlin’in en önemli restoranı Tim Raue, iki Michelin yıldızı ile Avrupa’daki sayılı mekanlardan biri. Özel olarak tasarlanmış ambiyansı, ceviz ağacından yapılmış masa ve mobilyaları ile lüks ve tarihi birleştiren Tim Raue, farklı ve ilginç bir yemek deneyimi yaşamak isteyenler için muhteşem bir yer.

Restaurant Tim Raue
Restaurant Tim Raue’den Scallop isimli yemek.

Tim Raue’nin en sevilen yemeği Pekin ördeği. Restoran hem akşam hem de öğle yemeklerinde oldukça popüler.

Ortalama Fiyatlar: 3-4 servis yemek 48 – 58 Euro, 8 servis ana yemek 198 Euro, ana yemekler 55-66 Euro arasında değişen fiyatlara sahip.

 

Restaurant Tim Raue'nin Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

Pauly Saal (Alman Mutfağı)

Alman mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz Pauly Saal, oldukça lezzetli ve hafif menülere sahip. Sezonsal olarak değişen menüleri olan Pauly Saal, Berlin geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken restoranlardan biri.

Pauly Saal’da sadece tek bir yemek sipariş etmeniz mümkün değil. Yemekler birden fazla servisli. Öğle yemeklerinde de aynı durum geçerli. Pauly Saal, dekorasyonuyla da oldukça ilgi çekici.

Ortalama Fiyatlar: Öğle yemekleri için; 2 servisli menü 36 Euro. 3 servisli menü 46 Euro. 4 servisli menü 56 Euro. Akşam yemekleri için; 4 servisli menü 76 Euro. 7 servisli menü 97 Euro.

 

Pauly Saal'ın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Horvath (Avusturya Mutfağı)

İki Michelin yıldızına sahip olan Sebastian Frank’ın, Avusturya mutfağının en güzel örneklerini misafirlerine sunuyor. Avusturya klasiklerini farklı tatlarla birleştiren Horvath, Berlin’in en özel restoranlarından biri.

Horvath, şarap severler için özel bir şarap koleksiyonuna da sahip. Yemeklerin lezzeti kadar özel bir iç dekorasyona da sahip olan Horvath, yaz aylarında güzel manzaralı terasıyla, açık havada da hizmet veriyor.

Ortalama Fiyatlar: 5 servisli menü 89 Euro, 7 servisli menü 109 Euro, 9 servisli menü 129 Euro.

 

Horvath'ın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Chen Che (Vietnam Mutfağı)

Egzotik bir Vietnam çay evi içerisinde kurulu olan Chen Che, zen bahçesinin rahatlatıcı atmosferi ile,

Chen Che
Chen Che – Berlin Gezi Rehberi

karnınızı doyurabileceğiniz gibi ruhunuzu da doyurabilirsiniz. Che Chen’in şirin menüsü sağlıklı ve besleyici pek çok yemeğe yer veriyor.

Pho adı verilen çorbaları ile ünlü olan Chen Che, geleneksel olarak, kilden yapılan taslarda yemeklerini servis etmekte. Özellikle farklı ve ilginç bir çay koleksiyonuna sahip olan Chen Che, aynı zaman hediyelik çay alabileceğiniz küçük bir dükkan da işletmekte.

Ortalama Fiyatlar: Yemekler 6.5 – 11 Euro arasında değişmekte.

 

Chen Che'nin Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

  

Berlin Gece Hayatı

Berlin’in gece hayatı kesinlikle görülmesi gerekli. 24 saat uyumayan bu şehirde muhteşem vakit geçirebileceğiniz pek çok alternatifiniz mevcut. Çok sayıda bara sahip olan Berlin, her türlü bütçeye ve kültüre göre alternatif eğlence sunuyor. 

Berlin’de evlerin bodrumlarında yapılan tekno partilerinden, devasa binalarda, günlerce devam eden tekno partilerine kadar çok farklı alternatifleriniz bulunuyor. Berlin gece hayatının en gözde klüplerini aşağıda bulabilirsiniz.

Berghain (Club)

Dünyanın en ünlü DJlerinin sıklıkla sahne aldığı Berghain, Berlin’de en sık tercih edilen gece

Berghain
Berghain’den bir kare

klüplerinden biri. Eski bir enerji santralinde kurulu olan Berghain, enerji santralinin her bölümünü farklı bir atmosfere büründürmeyi başarmış. 

Berghain, eski türbin bölümünde özellikle önemli günlerde birkaç gün aralıksız devam eden tekno partileri düzenliyor. Haftanın her günü açık olan bu klüp, hafta içi çeşitli konserlere ev sahipliği yapıyor.

 

Berghain'in Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

  

Clarchens Ballhaus (Club)

19. yüzyıldan kalma bir balo salonunda bulunan Clarchens Ballhaus, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir gece klübü deneyimi sunuyor. Salsadan tangoya, diskoya kadar farklı alternatiflerde müziklere sahip.

Kapıda çok fazla sıra beklemek istemiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

 

Clarchens Ballhaus'un Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

Buck and Breck (Kokteyl Bar)

İçecek maestrosu olarak tanınan, ünlü isimlerden Gonçalo de Sousa Monteiro ve ekibi tarafından yönetilen bu kokteyl salonu, hem klasik hem de eğlenceli bir atmosfere sahip. Birbirinden özel kokteylleri bulunan Buck and Breck, Berlin’de mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Buck and Breck'in Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

Bar am Steinplatz (Bar)

Bir otel barı olan Bar am Steinplatz, Christian Gentemann tarafından işletiliyor. Art-deco mimaride

Bar am Steinplatz
Bar am Steinplatz’ın içeriden görüntüsü

dekore edilmiş olan bu bar, Berlin’de görebileceğiniz en özel barlardan biri. Klasik içkiler gibi, oldukça yaratıcı ve farklı içkileri de görebileceğiniz bu barda hem Berlin’in farklı biralarını tadabilir, hem de özel kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bar am Steinplatz'ın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

Cordobar (Şarap Evi)

İlginç bir hikayesi olan Cordobar, bir müzik prodüktörü, sinema yönetmeni ve iki şarap garsonunun ortak çabası ile hazırlanan muhteşem bir şarap listesine sahip. Almanya’nın ve Avrupa’nın en özel şaraplarını bulabileceğiniz Cordobar, aynı zamanda 2 ile 19 Euro arasında değişen farklı peynir ve şarküteri tabaklarına sahip.

 

Cordobar'ın Haritadaki Konumu İçin Tıklayarak Genişletin

 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*